Ako si vybrať správnu veľkosť lyží?

Pravdou je, že neexistuje žiadna magická formulka na určenie ideálnej veľkosti lyží. Faktory ako výška a váha sú dôležité, ale existujú aj iné veci na zváženie. Lyžiarska kategória, úroveň lyžiara, typ snehu, terén a osobné preferencie sú iba jedny z mnohých vecí, ktoré treba brať do úvahy. Všeobecným pravidlom je vyberať dĺžku lyží, ktorá je niekde medzi bradou a hornou časťou hlavy. Pokročilí a skúsení lyžiari si môžu vybrať lyže, ktoré sú o niečo  dlhšie ako výška postavy.

Ak Vami nameraná dĺžka  nie je v tabuľke k dispozícii, zaokrúhlite ju na najbližšiu polovičnú veľkosť. Veľkosti lyžiarok sa môžu mierne líšiť podľa výrobcu, takže nezabudnite skontrolovať číslovanie pre jednotlivé modely.
Vo Vami navrhovanom rozsahu lyží je niekoľko dôvodov, prečo vybrať kratšie či dlhšie lyže. Kratšie lyže sa ľahšie ovládajú, ale nie sú také stabilné, ako dlhšie lyže. S carvingovými lyžami, ktoré majú užší stred a malý točivý rádius, vykonáte kratšie oblúky jednoduchšie ako s all-mountainovými lyžami, ktoré majú väčší točivý rádius a sú širšie.

Dôvody, prečo vybrať kratšie lyže
bližšie k hrudníku:

 • Ste začiatočník alebo opatrný lyžiar
 • Vaša hmotnosť je vzhľadom k Vašej výške nižšia
 • Obľubujete krátke, rýchle oblúky a málokedy lyžujete rýchlo

Dôvody, prečo vybrať dlhšie lyže
bližšie k hornej časti hlavy:

 • Lyžujete rýchlo a agresívne
 • Vaša hmotnosť je vzhľadom k Vašej výške väčšia
 • Plánujete jazdiť aj v neupravenom teréne
 • Plánujete jazdiť na twin-tip lyžiach

Úroveň lyžiara

Začiatočník/Mierne pokročilý

Niekto, kto s lyžovaním začína alebo pracuje na zlepšení. Typické pre začiatočníkov sú: mäkší flex, užší stred lyže, kompozitné, penové alebo mäkšie drevené jadrá a cap konštrukcia. Hlavnou myšlienkou je vytvoriť lyže, ktoré sú točivé, ľahko sa ovládajú a odpúšťajú chyby. Pridaný rocker na špičke a päte pomáha lyžiarovi ľahšie začať oblúk.

Mierne pokročilý/Pokročilý

Väčšina lyžiarov a lyží spadá práve do tejto kategórie, či už radi jazdia na upravených zjazdovkách alebo sa spúšťajú dole strmým svahom v čerstvom prašane. Lyže v tejto kategórií sú zvyčajne o niečo širšie ako lyže pre začiatočníkov, s pevným dreveným jadrom a sendvičovou konštrukciou. Často mávajú plný camber, rocker alebo kombináciu oboch.

Pokročilý/Expert

Bez ohľadu na to, aký terén si vyberie, lyžiari v tejto kategórií jazdia agresívne a majú množstvo skúseností. Na takýchto lyžiach často nájdete vrstvy titánu, karbónu, bambusu alebo iných materiálov, poskytujúcich lepší výkon vo vyšších rýchlostiach a v náročných podmienkach. Lyže sú všeobecne tvrdšie ( pozdĺžne aj torzne) ako lyže určené mierne pokročilým a môže byť náročnejšie ich ovládať pri pomalších rýchlostiach.

Lyžiarsky štýl

Existuje mnoho faktorov, ktoré prispievajú k výbornému pocitu z jazdy a ovplyvňujú štýl a výkon lyžiara. Medzi najdôležitejšie prvky, ktoré zohrávajú veľkú úlohu pri výbere lyží, patria: šírka lyže, veľkosť rádiusu a typ rockera.

Rádius

Rádius ( polomer) vykrojenia určuje oblúk, ktorý bude opisovať zaťažená, mierne zahranená lyža. Ide o parameter lyže, určený šírkou jej špičky, strednej časti a päty, zvyčajne vyjadrený v metroch. Lyže s veľkým vykrojením a s menším rádiusom robia rýchlejšie oblúky, zatiaľ čo lyže s jemným vykrojením a veľkým rádiusom točia pomalšie a sú zvyčajne stabilnejšie pri vyšších rýchlostiach. Niektoré moderné lyže kombinujú dva a viac rádiusov  na jednej hrane.

Typ rockera

Poznáme 2 základné profily lyží: camber, rocker, ktoré sú kombinované viacerými spôsobmi.

Camber

Camber je tradičný profil pre lyže a snowboardy. V strednej časti je lyža alebo snowboard zakrivený mierne nahor, s kontaktnými miestami v častiach, kde sa nezaťažená lyža alebo snowboard dotýkajú snehu. Camber vyžaduje presnejšie začatie oblúka a ponúka vynikajúcu presnosť s množstvom sily pre upravený terén a tvrdší sneh. Váha jazdca kladie koncentrovaný tlak na hranu od špičky po pätu, čo vedie k lepšej odozve a k lepšej priľnavosti hrán.

Rocker

Rocker( tiež nazývaný reverzný camber) je profil, ktorý je presne taký, ako znie – camber obrátený hore nohami. Všetky lyže a snowboardy  s ľubovoľným profilom dosiahnú pri zahranení a zaťažení v oblúku reverzný camber. Lyže s týmto profilom vytvárajú  viac tlaku na sneh v špičke a päte, pretože sa musia ďalej ohýbať na dosiahnutie tohto prehnutia. Termín „rocker“ je prebratý z vodných športov, kde je úplne bežný. Lyže s týmto profilom sa výborne ovládajú v hlbokom snehu a ponúkajú jednoduchšie začatie oblúka  s menším rizikom „chytenia“ hrany. Lyže s týmto profilom sú často širšie  a určené predovšetkým pre jazdu v prašane.

Rocker/Camber

Tento profil spája tradičný camber pod nohami s pretiahnutou špičkou, vypožičanou od lyží s „rockerom“. Predné kontaktné miesto je umiestnené ďalej od špičky, zatiaľ čo zadné kontaktné miesto zostáva blízko k päte. Zdvihnutá špička umožňuje lepšiu manévrovateľnosť v hlbokom snehu, zatiaľ čo prehnutá zadná časť lepšie prenáša energiu a zachováva výbornú priľnavosť hrán. Tento profil využíva čoraz viac all-mountainových a big-mountainových lyží, vďaka svojmu asymetrickému tvaru však na tvrdšom snehu nedosahujú potrebný výkon.

Rocker/Camber/Rocker

Lyže s takýmto profilom kombinujú hravosť „rockerových“ lyží s pridanou priľnavosťou hrán, požičanou od „camberových“ modelov. Kontaktné body na lyžiach sú umiestnené bližšie k stredu lyže, ale stále nie uprostred.

Obľúbený terén

Mnoho súčasných lyží možno bez problémov zaradiť do viacerých kategórií, no najznámejšie a najviac používané sú:

All mountain lyže

Tieto lyže sú navrhnuté tak, aby zvládli všetky druhy terénu, vrátane prašanu, ľadu, upravenej zjazdovky, strmých svahov, ťažkého snehu, pričom na žiadnom povrchu vyslovene „nekraľujú“. Ak máte záujem vlastniť lyže, vhodné na akýkoľvek povrch, modely z radu all-mountain sú presne pre Vás. Aby zodpovedali špecifickým požiadavkám rôznych lyžiarov, vyznačujú sa širokou škálou tvarov a šírok. Najčastejšie mávajú šírku pod viazaním v rozmedzí 80-110 cm. Základom výberu je zistiť, kde na horách budete jazdením tráviť najviac času a aký typ povrchu máte najradšej.

Race

Lyže určené pre veľmi tvrdé až zľadovatené, umelo preparované pretekárske trate točivých alpských disciplín, ako je slalom alebo obrí slalom. Lyže určené na slalom (SL) majú maximálnu schopnosť začatia a vedenia dynamického krátkeho a stredného oblúku na tvrdom povrchu, kým lyže na obrí slalom ( GS alebo RS) majú veľmi dobrú stabilitu pri vysokých rýchlostiach a ťah v oblúku je pri nich dôležitejší ako ľahkosť jeho zahájenia. Tieto lyže sú vhodné pre expertov a športovo orientovaných lyžiarov s dobrou technikou a výbornou fyzickou kondíciou.

Allroundcarver

Univerzálne lyže, určené na všetky dĺžky oblúkov, prevažne na upravených tratiach pre začiatočníkov a stredne pokročilých lyžiarov, s rádiusom od 12 do 18 metrov.  Sú určené najširšej lyžiarskej verejnosti, so širokou škálou použiteľnosti. Majú vyrovnané vlastnosti a jazdné výkony – oblúky sa jednoducho zahajujú a dobre vedú. V rámci tejto kategórie nájdete lyže, vhodné pre začiatočníkov, aj drahé modely, určené pokročilým  lyžiarom a expertom. Tým sú určené modely, ktoré sú dobre ovládateľné aj vo vysokých rýchlostiach a vlastnosťami sa približujú závodným modelom.

Freestylové lyže

Freestylové lyže sú určené všetkým, ktorí trávia veľa času v snowparkoch. Ak obľubujete všetky druhy skokov, zábradlia, U-rampu, určite sa poobzerajte po lyžiach z tejto kategórie. Tradične majú užší stred, sú mäkšie a často využívajú profil full camber a rôzne vzory profilu rocker. Najčastejšie majú twin-tip tvar, silnejšie a odolnejšie hrany, extrudovanú sklznicu a využívajú technológiu Butter Zone, vďaka čomu sú veľmi ohybné.

Powder ski

Lyže určené pre hlboký a mäkký sneh a neupravené svahy. Sú výrazne širšie ako lyže v základných kategóriach, ale majú zreteľné vykrojenie. Veľmi široké lyže s malým vykrojením, určené pre vysokohorské pláne s hlbokým, nedotknutým snehom, sa nazývajú fat boys. Vhodné sú obzvlášť pre Heliskiing, ten umožňujú aj technicky menej zdatným lyžiarom.

Dámske lyže

Dámske lyže určené špeciálne pre ženy sú zvyčajne ľahšie, mäkšie a kratšie. Ženy majú väčšinou nižšie položené ťažisko a sú ľahšie ako muži rovnakej výšky, preto vyvíjajú na lyže menšiu silu. To je dosiahnuté tenšími, jemnejšími jadrami, za použitia menšej vrstvy laminácie v konštrukcii. Pozícia viazania býva často centimeter alebo aj viac posunutá dopredu, pre dosiahnutie  potrebného výkonu.

Ako si vybrať správnu veľkosť detských lyží?

Ak chcete vybrať správnu veľkosť detských lyží:

 • Zmerajte výšku a váhu Vášho dieťaťa.
 • Vyhľadajte výšku na nižšie uvedenom grafe
 • Výška Vášho dieťaťa môže byť medzi dvoma uvedenými výškami v tabuľke; v takom prípade treba nájsť v tabuľke jeho váhu. Ak je vzhľadom k svojej výške váži menej, treba vybrať kratšie lyže.  Ak sú naopak vzhľadom k svojej výške vážia viac, treba vybrať dlhšie lyže.

Dôvody, prečo vybrať kratšie detské lyže, bližšie k hrudníku dieťaťa:

 • Jedná sa začiatočníka alebo opatrného lyžiara
 • Ich hmotnosť je vzhľadom k ich výške nižšia
 • Obľubujú krátke, rýchle oblúky a málokedy lyžujú rýchlo

Dôvody, prečo vybrať dlhšie detské lyže, bližšie k nosu dieťaťa:

 • Lyžujú rýchlo a agresívne
 • Ich hmotnosť je vzhľadom k ich výške väčšia
 • Chcete kúpiť lyže s priestorom k rastu. Deti rýchlo rastú, avšak neodporúčame kupovať lyže oveľa väčšie, než je odporúčaný rozsah, lebo dieťa bude maž pri jazde problémy.

Výška a váha sú dôležitými faktormi pri výbere správnej veľkosti detských lyží. Dobrým pravidlom je, že lyže by mali byť niekde medzi hrudníkom a nosom dieťaťa. Pozrite si našu tabuľku veľkostí detských lyží.

Ako si správne vybrať lyžiarske topánky?

Lyžiarky sú jednou z najdôležitejších súčastí lyžiarskej výbavy a preto sa oplatí vynaložiť viac času a energie, aby ste si vybrali tie správne. Presne padnúca lyžiarka je dôležitá pre potrebnú kontrolu a výkon. Škrupina lyžiarok je vyrobená z tvrdého plastu, čo môže spôsobiť problémy pri rozdielnom tvare Vašich nôh a pri tvare lyžiarok. Cieľom je teda nájsť takú veľkosť a tvar, ktorý Vám zabezpečí komfort bez toho, aby bol ohrozený Váš výkon.

Každá noha je jedinečná a veľkosť, tvar, tuhosť a funkcie Vašej lyžiarky závisia  od úrovne lyžovania, výšky a váhy, frekvencie dní, strávených na svahu a iných faktorov. Vzhľadom na ich konštrukciu a účel, na ktorý slúžia, nebudú nikdy také pohodlné ako Vaše topánky na voľný čas a nemali by ste ich preto s nimi porovnávať. Pamätajte, že použitá pena pre polstrovanie vo vnútri lyžiarky časom povolí, čiže po pár dní používania bude lyžiarka pohodlnejšia ako v deň skúšania.

Tu sú niektoré veci, ktoré treba brať do úvahy pri výbere lyžiarok:
 • Typ lyžiara
 • Veľkosť lyžiarky
 • Šírka nohy
 • Tuhosť lyžiarky
 • Tvar manžety
 • Funkcie

Typ lyžiara

Začiatočník/Mierne pokročilý

Dáva prednosť zeleným a modrým zjazdovkám a rád jazdí na upravenom teréne. Stále pracuje na osvojení si techniky, ale robí pravidelný pokrok. Najlepšou voľbou pre začínajúcich/ mierne pokročilých lyžiarov sú mäkšie až stredne tuhé lyžiarky, ktoré im umožnia pohodlnú jazdu po celý deň. Športovo ladený lyžiar, ktorý trávi na svahu veľa času, dokáže spraviť výrazný skok z tejto kategórie za sezónu, prípadne aj skôr.

Mierne pokročilý/Pokročilý

Využíva celý rad rýchlostí a podmienok, vrátane strmšieho svahu, či snehových závejov. Od svojich lyžiarok vyžaduje presnejšie riadenie a ovládanie. Jazdí na modrých a na niektorých čiernych zjazdovkách, sebavedomo zdoláva  upravené trate a experimentuje aj s terénom mimo zjazdoviek. Často vyhľadávajú stredne tuhé lyžiarky, ktoré sú dostatočne spoľahlivé v rôznych podmienkach.

Pokročilý/Expert

Bez problémov a sebavedomo jazdí po horách v rôznych snehových podmienkach, zahŕňajúcich hlboký prašan, ľad, či snehové záveje, pričom uprednostňuje rýchlu agresívnu jazdu. Hľadá tvrdé až veľmi tvrdé lyžiarky, ktoré sú veľmi presné a noha v nich pevne drží. Často si sklon lyžiarok nastavujú podľa vlastnej potreby. Parkoví jazdci však často preferujú priestrannejšie lyžiarky s mäkším flexom v porovnaní s „tradičnými“ expertmi.

Veľkosť lyžiarky

Veľkosť lyžiarskych topánok sa meria na stupnici, nazývanej Mondopoint (Mondo). Je to dĺžka Vášho chodidla, meraná v centimetroch. Dĺžku Vášho chodidla najlepšie zmeriate tak, že sa postavíte chrbtom k stene, pätu prisuniete k stene a presne odmeriate dĺžku chodila od päty k prstom. Rozmer zaokrúhlite s presnosťou 0,5 cm (napr. 25,3 zaokrúhlite na 25,5 alebo 26,8 zaokrúhlite na 27 atď).
Pri skúšaní aj jazdení odporúčame nosiť tenké alebo veľmi tenké ponožky. Hrubšie ponožky sú síce teplejšie, ale plastová škrupina lyžiarky a pena vo vnútri poskytuje dostatok izolácie a tepla. Navyše hrubšia ponožka  znižuje kontrolu a odozvu medzi nohou a lyžiarkou, čo má vplyv na kvalitu jazdy. Všeobecne platí, že skúsení lyžiari nosia z tohto dôvodu čo možno najtenšie ponožky.

Začiatočníci/Mierne pokročilí

lyžiari by mali všeobecne zvoliť lyžiarku, ktorej veľkosť je veľmi blízko ich nameranej hodnote, aj keď ich môže trochu tlačiť. Treba mať na pamäti, že vložka lyžiarky po krátkom čase jazdenia povolí a tak sa Vašej nohe vytvorí viac miesta.

Mierne pokročilí/Pokročilí

jazdci by mali tiež vybrať lyžiarky, ktorých veľkosť je veľmi blízko ich nameranej hodnote alebo trochu menšie, ale tvrdšie. Treba dávať pozor na šírku lyžiarok a vybrať také, ktoré sú okrem výkonu aj pohodlné.

Pokročilí/Experti

si často vyberajú lyžiarky, ktoré sú trochu menšie oproti ich nameraných hodnotám a sú tuhé alebo veľmi tuhé. Docielia tak vysokú mieru presnosti a citlivosti, čo pomáha zvyšovať ovládateľnosť a výkon ich lyžiarok. 

Tabuľka veľkostí detských lyžiarok

Tabuľka veľkostí dospelých lyžiarok

Tuhosť lyžiarky

Tuhosť pri lyžiarskych topánkach znamená, ako ťažko sa dá ohnúť lyžiarka smerom dopredu. Je zavedená stupnica tuhosti lyžiarok v rozsahu od mäkkých( soft) až po veľmi tuhé( stiff), označená číselným „ flex indexom“. Stupnica je najčastejšie v rozsahu od 50( mäkké) až po 130( veľmi tvrdé). Toto číslo býva často uvedené na spodnej alebo bočnej časti lyžiarky. Hoci je flex index štandardizovaný medzi výrobcami lyžiarok, tuhosť lyžiarok od dvoch rôznych spoločností sa môže líšiť. Niektorí výrobcovia používajú škálu od 1 do 10, pričom lyžiarky sa delia na mäkké, streden tuhé, tuhé a veľmi tuhé. Lyžiarky s tuhosťou nad 130, ktoré preferujú pretekári a experti,  sa dajú zvyčajne zohnať len na špeciálnu objednávku v limitovanom množstve.
Terén, rýchlosť a typ snehu hrajú úlohu pri voľbe tej správnej tuhosti. Profesionálni freerid či big-mountain jazdci často volia trochu mäkšie topánky ako top pretekári Svetového pohára, parkoví jazdci si vyberajú ešte mäkšie.
Premenlivý sneh a strmý terén často vyžadujú pohyblivejšiu manžetu, zatiaľ čo tvrdý a rovnomerne hladký povrch (napr. pretekárska trať) a techniky, ktoré vyvíjajú tlak na špičku, vyžadujú pevnejšie a tuhšie topánky. Osobné preferencie a fyzická zdatnosť sú takisto dôležité. Športovo ladenému  začiatočníkovi sa môže jazdiť lepšie v stredne tuhých až tuhých lyžiarkach, kým skúsení lyžiari môžu siahnuť po mäkších modeloch.
Vaša výška a váha sú tiež dôležité faktory pri výbere toho správneho flexu. Pre niekoho, kto je nízky a ľahký, bude ťažké ohnúť veľmi tuhé topánky. Na druhej strane niekto, kto je vyšší, vyžaduje tuhšie topánky, aj keď je iba začiatočník.

Tabuľka tuhosti pánskych lyžiarok

Tabuľka tuhosti dámskych lyžiarok

Tvar manžety

Zodpovedajúca manžeta k veľkosti a tvaru Vášho lýtka je dôležitou časťou Vašich lyžiarskych topánok. Tvaru a výške škrupiny aj manžety by mali venovať zvýšenú pozornosť hlavne ženy( ktorých členok je zväčša nižší ako mužský), prípadne tí, ktorí majú vysoké a široké nárty. Väčšina lyžiarok má nastaviteľnú hornú klipsu, ktorú je možné posunúť do niekoľkých rôznych polôh. Oceníte to hlavne vtedy, keď máte klipsy zatiahnuté veľmi napevno. Mnoho výrobcov v súčasnosti ponúka špeciálne dámske lyžiarky, ktoré sú navrhnuté tak, aby ich nemali problém obuť ženy s nízkym a dlhým členkom. Takisto veľa výrobcov ponúka nastaviteľnú manžetu, ktorá Vám poskytne viac fit nastavení.

Funkcie a doplnky

Lyžiarske topánky ponúkajú množstvo funkcií na zvýšenie výkonu, pohodlia a jednoduchosť použitia. Mnohé z nich sú zamerané na prispôsobenie a funkcie topánky, ale líšia sa od modelu k modelu.

Vložky

sú to vyberateľné, mäkké vnútorné topánky, ktoré chránia a izolujú nohu od tvrdého vonkajšieho skeletu. Všetky vložky sa s použitím stlačia a prispôsobia lyžiarovým nohám, takže lyžiarky, ktoré sa zdajú v momente skúšania tesné, budú voľnejšie po niekoľkých dňoch lyžovania. Niektoré lyžiarky ponúkajú plne prispôsobiteľné termo vložky, ktoré môžu byť nahriate v špeciálnej peci a vytvarované presne na lyžiarovu nohu. Tieto vložky si udržia tvar aj po vychladnutí.

Power Strap

jedná sa o suchý zips v hornej časti manžety  lyžiarskej topánky (niektorí výrobcovia používajú mechanické pracky). Po dotiahnutí suchý zips zvyšuje prenos energie a kontrolu a pôsobí ako prídavná pracka s veľkým rozsahom nastaviteľnosti. Tesnosť power strapu je vec osobnej preferencie, takže sa netreba báť experimentovať.

Mikro – nastaviteľné pracky

mikro nastavenie skutočne skracuje alebo predlžuje pracky a umožní Vám doladiť napnutie a správny fit. Otáčaním v smere hodinových ručičiek skracujete  spony a fit lyžiarky zaťahujete,  otáčaním proti smeru hodinových ručičiek predlžujete pracku a robíte tým  fit lyžiarky voľnejším.

Nastavenie manžety

mnoho topánok ponúka lyžiarom možnosť nastavenia horného uhlu manžety tak, aby zodpovedala uhlu nohy. Toto nastavenie môže byť dôležité, ak Vaše prirodzené nastavenie spôsobí, že zaťaženie vonkajšej alebo vnútornej hrany bude neúmerné. Nastavenie manžety sa zvyčajne vykonáva úpravou nitov pomocou imbusového kľúča.

Zadný spojler

odnímateľný klin v zadnej časti topánky medzi skeletom a vložkou, umiestnený v oblasti za lýtkom. Zvyšuje predný sklon o niekoľko stupňov a vypĺňa miesto v hornej časti manžety kvôli zmenšeniu medzery medzi Vašou nohou a skeletom. To môže byť dôležité hlavne  pre lyžiarov s tenkými nohami, prípadne pre tých, čo uprednostňujú väčší sklon. Spojlery môžu byť pripojené k manžete pomocou skrutiek alebo jednoducho k zadnej časti vložky pomocou suchého zipsu.

Výmenné podrážky

niektoré topánky ponúkajú možnosť výmeny podrážky, zvyčajne z alpského lyžovania na skialpovú podrážku alebo naopak. Zmena podrážky môže limitovať výber viazania, takže treba preveriť ich vzájomnú kompatibilitu.

Ski/Walk prepínač

mnoho lyžiarskych topánok má možnosť prepnutia z pevného režimu jazdy do režimu chôdze. Prepnutie malým tlačidlom upraví náklon manžety a umožní Vám tak väčší rozsah pohybu pri chôdzi .Táto funkcia je najviac využívaná pri skialpových topánkach.

Canting

umožňuje v malom rozsahu nakloniť manžetu oproti spodku skeletu tak, aby do určitej miery rešpektoval prirodzené postavenie nôh. Správne nastavenie cantingu vyžaduje presné posúdenie postoja a špecializované náradie. Canting poznáme jednoduchý alebo dvojitý.

Ako si vybrať správnu dĺžku lyžiarskych palíc?

Pri výbere správnej dĺžky je potrebné chytiť palicu za opačný koniec pod košík, pričom rukoväť bude na zemi. Vaša vystretá ruka pritom musí zvierať uhol 90 stupňov. Ak je uhol väčší, treba zvoliť dlhšiu palicu a naopak. Palicu je potrebné držať pod košíkom z toho dôvodu, že časť pod ním býva zvyčajne zapichnutá v snehu.

Tabuľka veľkostí lyžiarskych palíc

Ako si správne vybrať bežecké lyže?

Pri výbere bežeckej výstroje je potrebné v prvom rade určiť, aký štýl chcete využívať, či chcete relaxovať a využívať ich rekreačne alebo máte aj športové ambície. Podľa toho rozlišujeme niekoľko základných štýlov:

Klasické bežecké lyže

Ide o lyže určené na beh klasickou technikou v upravenej stope. Takéto bežky majú výraznejšiu špičku s ostrejším vrcholom, ktorý zabezpečuje plynulosť pohybu. Klasické bežecké lyže sú optimálne o 20 cm dlhšie než postava bežca. Všeobecne platí, že čím sú bežky dlhšie, tým lepší sklz sa na nich dosiahne.
Začiatočníci môžu zvoliť i lyže so šupinami na ich sklznici. Skĺznice týchto lyží majú vyfrézované alebo vylisované výstupky v tvare „šupín. Ich výhodou je, že výborne držia pri stúpaní a zabraňujú prekĺznutiu.  Zároveň však nie sú až také rýchle a nie sú vhodné na príliš mäkký a príliš tvrdý, zľadovatelý povrch.

Bežecké lyže na skate

Bežecké lyže určené na voľný štýl, známy tiež ako korčuľovanie. Korčuľovanie patrí medzi najrýchlejšie bežecké štýly, preto takéto bežky nemajú šupiny ani zdrsnený stred skĺznice. Majú nevýraznú špičku, spevnené hrany a sú užšie a teda menej stabilné. Optimálna dĺžka takýchto bežiek je asi o 5 – 15 centimetrov väčšia než postava bežca.

Kombi lyže

Univerzálne bežky, vhodné pre rekreačných bežkárov, spájajúce vlastnosti klasických lyží aj lyží na korčuľovanie. Kombi lyže sú tvrdšie než lyže na klasiku, súčasne sú dlhšie než lyže na skate. Príliš dlhé sa však pri korčuľovaní horšie ovládajú. Optimálna dĺžka je o 15 – 20 centimetrov viac než postava lyžiara.

Backcountry lyže

Lyže, vhodné na jazdu mimo bežeckej trate, v horskom teréne. Často majú oceľové hrany, sú širšie a sú tak vhodné na jazdu v hlbokom snehu aj na zľadovateľom povrchu. Ideálna dĺžka lyží by mala byť o 10-15 cm väčšia ako výška postavy.

Odporúčaná dĺžka bežeckých lyží pre dospelých

Dĺžku detských bežiek

je potrebné prispôsobiť predovšetkým výške/ váhe dieťaťa a zvolenému modelu bežiek. Pre úplných začiatočníkov sa odporúčajú bežky o 5 až 10 cm dlhšie ako je výška postavy dieťaťa. U väčších detí sa postupne s ich pokrokom volia bežky o 15 až 25 cm dlhšie ako je výška postavy dieťaťa.

U juniorov sa vhodná dĺžka rozlišuje aj podľa techniky behu

Pre klasiku sa volia dlhšie bežky, pre korčuľovanie kratšie. Odporúčaná vhodná dĺžka u týchto špecializovaných modelov juniorských bežiek sa môžu líšiť podľa jednotlivých výrobcov.

Odporúčaná dĺžka detských bežeckých lyží

Bežecké palice

Všeobecne sa dá povedať, že ideálne palice na klasiku a turistiku by mali siahať po ramená, palice na korčuľovanie by mali byť o niečo dlhšie- v rozpätí medzi bradou a nosom. Nasledovná tabuľka je len orientačná a slúži pre určenie približnej dĺžky palíc. Správnu dĺžku je potrebné zvoliť s ohľadom na Váš  štýl a terén, v ktorom budete jazdiť.

Odporúčaná dĺžka bežeckých palíc

Ako správne vybrať snowboard

Vybrať si správny snowboard nie je ťažké, treba však brať do úvahy viacero faktorov, ako napríklad úroveň jazdenia, šírka a dĺžka snowboardu,  jazdecký štýl a obľúbený terén. Tieto faktory zohrávajú kľúčovú úlohu pri výbere tej správnej dosky.

Dĺžka snowboardu

Ako si vybrať správnu dĺžku snowboardu? Správna dĺžka sa bude líšiť v závislosti od Vašej hmotnosti a štýlu, ktorý máte v pláne jazdiť. V minulosti sa dĺžka určovala jednoducho- po priložení snowboardu k Vášmu telu sa mal jeho koniec dotýkať brady. Ak tak bolo, dostali ste ideálnu dĺžku. Dnes je však potrebné brať do úvahy aj Vašu hmotnosť a hlavne prostredie, kde ju chcete využívať. Ak sa chystáte jazdiť väčšinou mimo zjazdovky, určite treba siahnuť po dlhšom snowboarde, kvôli lepšej stabilite a rýchlosti. Naopak, ak hľadáte freestylovú dosku, je treba siahnuť po kratších modeloch-  jednoduchšie sa s nimi bude manévrovať a točiť. V nasledujúcej tabuľke nájdete orientačné veľkosti pre jednotlivé výšky, ktorými sa však nemusíte striktne riadiť, pretože pri dĺžke veľa závisí od osobných preferencí.

 • Ak sa chystáte jazdiť v snowparkoch, treba si vybrať zo škály veľkostí kratší snowboard
 • Ak sa chystáte jazdiť v neupravenom teréne a mimo zjazdoviek, treba si vybrať zo škály veľkostí dlhší snowboard
 • Ak je vaša hmotnosť väčšia, ako priemerná pre Vašu výšku, vyberte si dlhší snowboard
 • Ak ste začiatočník, vyberte si kratší snowboard

Tabuľka veľkostí snowboardov

Šírka snowboardu

Popri dĺžke snowboardu je potrebné dbať aj na jeho šírku. Pri ideálnej šírke by špička topánky mala snowboard presahovať maximálne o 1 cm. Ak presahuje viac, topánka sa bude zarývať do snehu a budete tak brzdení, v horšom prípade hrozí pri každom oblúku pád. Ak je naopak doska príliš široká, bude problém dostať ju do oblúku. V prípade, že máte veľké chodidlo, je potrebné zvoliť širokú dosku, označovanú ako Wide, ktorá má v páse 26 cm a viac.

Terén

Na akom type snowboardu by ste mali jazdiť? Aj keď môžete jazdiť na akomkoľvek snowboarde na všetkých druhoch terénov alebo za akýchkoľvek snehových podmienok,  sbowboardy sa špecializujú na konkrétny terén a podmienky. Omnoho väčšia zábava je jazdiť na freeridovom snowboarde v hlbokom snehu a na freestylovom zase v snowparku ako naopak.

All-Mountain

Tieto snowboardy sú navrhnuté tak, aby dobre fungovali za všetkých snehových podmienok a v akomkoľvek teréne. Hravo zvládnu upravené zjazdovky, čerstvý prašan, prekážky v parku, či zľadovatelý povrch. Drvivá väčšina jazdcov si ich vyberá pre ich veľkú univerzálnosť.  Ak práve začínate alebo si nie ste istí, aký štýl chcete jazdiť, all mountain snowboard je pre Vás tá správna voľba.

Freestyle

Freestylové dosky majú tendenciu byť o niečo kratšie a mäkšie a najviac si ich užijete v snowparkoch na rôznych skokoch, zábradliach, v U-rampe, či na jazde switch( jazda vpred opačnou nohou). Často mávajú rovnakú špičku aj pätu, keďže jazdci pri nich využívajú jazdu vpred oboma nohami. Viac univerzálnejší variant freestyle snowboardov je all-mountain freestyle, ktorý kombinuje univerzálnosť all-mountainových modelov  s hravosťou a točivosťou freestylových.

Freeride

Tieto snowboardy sú určené pre tých, ktorí trávia väčšinu času mimo zjazdoviek vo voľnom, neupravenom teréne. Zvyčajne majú tuhší flex a sú dlhšie ako freestylové dosky. Často mávajú tvar directional, vhodný na jazdu vpred v jednom smere.

Powder

Často sa združujú s freeridovými snowboardmi, oproti nim však majú širšiu špičku a zužujúcu sa zadnú časť.  Inserty na viazaní, ktoré určujú jazdcov postoj, sú často posunuté viac dozadu, pre lepšiu jazdu a kontrolu v hlbokom snehu. Určené sú na jazdu v horách a v hlbokom snehu.

Tvar

Pri snowboardoch rozlišujeme základné 3 tvary: directional, twin tip a directional twin.

Directional

Bežný tvar medzi freeridovými a all-mountainovými snowboardmi, navrhnutý pre jazdu prevažne v jednom smere. Tieto snowboardy majú často tuhšiu zadnú časť a sú mäkšie smerom k špičke, čo prispieva k udržaniu stability pri vysokej rýchlosti. Inserty viazania sú bežne posunuté viac dozadu smerom k zadnej časti.

True Twin

Snowboardy, ktoré sú úplne symetrické, s rovnakou špičkou a zadnou časťou a s rovnakou tuhosťou po celej dĺžke. Viazanie sa zvyčajne montuje na stred snowboardu. Tento tvar sa často vyskytuje pri freestylových doskách, keďže umožňuje jazdiť vpred oboma nohami. Často býva označovaný ako twin tip.

Directional Twin

Kombinácia oboch vyššie spomínaných tvarov. Symetrický tvar( rovnaká špička aj päta), kombinovaný s directional jadrom( mäkšia špička ako päta) je bežný, rovnako ako opačný variant: tvar directional a symetrické jadro.  Tento tvar sa najviac vyskytuje pri all-mountain a freestylových snowboardoch.

Flex

Vlastnosť, ktorá výrazne ovplyvňuje využitie snowboardu. Mnoho výrobcov uvádza tuhosť v rozmedzí od 1 do 10, pričom 1 sú najmäkšie a 10 najtuhšie snowboardy. Všeobecne sa rozdeľujú podľa flex indexu na: 1-2 mäkké, 3-5 stredne tuhé, 6-8 tuhé a 9-10 veľmi tuhé. Hodnotenie tuhosti sa však môže líšiť od výrobcov a jednotlivých modelov snowboardov.

Mäkký Flex

Mäkké dosky( freestylové a niektoré all mountain dosky)sú vhodnejšie pre začiatočníkov,  ľahších a parkových jazdcov. Odpúšťajú chyby, ľahko sa s nimi točí a dá sa s nimi perfektne blbnúť na svahu. či v snowparku. Vo vyšších rýchlostiach ale mäkké snowboardy nedržia tak dobre na hrane a horšie sa ovládajú.

Tvrdý Flex

Tvrdšie dosky sú vhodné pre skúsenejších až agresívne jazdcov, typicky jazdiacich freeride alebo backcountry.  Sú stabilné a dobre držia na hrane aj pri vyšších rýchlostiach, ale pri pomalej jazde dá viac práce dostať ich do oblúka.  Sú vhodné hlavne na jazdu v hlbokom snehu a neupravenom teréne.

Prehnutie

Rocker na špičke a päte snowboardu uľahčuje jeho točenie. Niekedy je označovaný ako „catch-free rocker“ , pretože je na ňom menšia hrana a tým pádom ponúka menšiu plochu na uchytenie.

Camber

Camber je tradičný profil prehnutia pre snowboardy a je veľmi populárny medzi freestylovými a skúsenými  jazdcami, keďže poskytuje maximálnu energiu a dobrú odozvu. Doska s týmto profilom je dynamická a neodpúšťa jazdecké chyby. Doska s profilom camber má pod nohami jemné prehnutie smerom nahor a keď je nezaťažená, dotýka sa v blízkosti špičky a päty rovnej plochy. 

Rocker

Doska s týmto profilom je presným opakom profilu camber, s jemným zakrivením smerom nadol a s menším kontaktom hrán, keď je doska zaťažená. Špička a päta je zdvihnutá a vytvára tak pomyselný „banán“. Keďže počas jazdy nedolieha celá doska k podkladu, je viac užívateľsky priaznivejšia a preto je vhodná pre začiatočníkov. Na druhej strane sa veľmi dobre ovláda  a točí v hlbokom snehu, preto ju často využívajú aj freeridoví jazdci.

Flat

Dosky s týmto profilom sú ploché od špičky po pätu a tým pádom odpúšťajú jazdecké chyby a poskytujú presnejšie „hranenie“ ako profily camber a rocker. Flat dosky sú kompromisom medzi oboma profilmi.

Tieto tri profily sú navzájom kombinované a vytvárajú tak dosky so špecifickými vlastnosťami, spĺňajúce aj náročnejšie požiadavky skúsených jazdcov.

Rocker/Camber/Rocker

Rocker/camber/rocker kombinuje profil camber pod nohami s rockerom na špičke a päte. Camber zabezpečí ostré rezanie zákrut  a podrží aj na tvrdom snehu, zatiaľ čo vďaka rockeru bude mať doska zvýšenú točivosť a pohodlne s ňou budete brázdiť hlboký sneh. Tento profil je stále viac populárny pre freeridové snowboardy, navrhnuté predovšetkým pre jazdu v mäkkom a čerstvom snehu.

Rocker/Flat/Rocker

Rocker/Flat/Rocker je ďalšou variáciou prehnutia, ktorý sa snaží poskytnúť na tvrdom snehu väčšiu odozvu ako profil rocker pri zachovaní ľahkosti točenia a „plávania“ v prašane. Výkon je kompromisom medzi profilmi rocker a flat.

Camber/Rocker/Camber

Je profil, ktorý je špecifický a ktorý funguje vďaka tomu, že váha jazdca zlúči dve oblasti, kde je profil camber. Tento dizajn vytvára silnú zónu medzi jazdcovými nohami a udrží odozvu a presnosť točenia na špičke a päte.

Okrem týchto najčastejšie používaných profilov snowboardoví výrobcovia stále vyvíjajú a experimentujú s novými profilmi prehnutia. Rôzne značky kombinujú vyššie uvedené profily mnohými rôznymi spôsobmi. Poslednú dobu sa stávajú čoraz populárnejšie profily camber, vďaka svojej výbornej priľnavosti hrán a stabilite na tvrdom podklade.

Druhy snowboardových viazaní

Snowboardové viazanie sa skladá zo základne (base plate) a k nej prislúchajúcej pätky( highback), ktorá slúži ako opora pri jazde po backside hrane. Z vrchnej časti je topánka držaná vo viazaní pomocou dvoch nastaviteľných pásikov (strapov). Viazanie má uprostred základne kruhový otvor, do ktorého zapadá disk. Ten slúži na pripevnenie viazania ku snowboardu a tiež k nastaveniu uhlu viazania. Burton má vlastný systém prichytenia viazania, ktoré drží iba tromi skrutkamä príp. dvoma pri slot systéme) namiesto klasických štyroch. Na snowboardy Burton tak pasujú iba viazania BURTON a RIDE, viazania od iných výrobcov sú nekompatibilné. Snowboardové viazanie je možné rozdeliť do dvoch hlavných kategórií: strap-in a rear entry viazania.

Strap-In Viazania

Jedná sa o  najbežnejší  typ viazania, ktorý zvyčajne používa dva popruhy ( jeden nad alebo cez prsty a jeden cez členok). Strap- in viazania ponúkajú veľa možností nastavenia,  dobrú podporu, tlmenie a sú vhodné pre všetky štýly jazdy.

Rear Entry Viazania

Tieto viazania sú tiež nazývané viazania s rýchlym nástupom. Majú výklopnú pätku( high back), ktorá sa vyklápa ako padací most, čo Vám umožní jednoduchý nástup dnu aj von. Okrem toho Vám ušetrí množstvo času, takže nikto už nebude na Vás viac čakať . Tieto viazania uprednostňujú hlavne jazdci, ktorí majú radi komfort.

Je dôležité hľadať snowboardové viazanie, ktoré zodpovedá Vášmu štýlu jazdy. Viazanie, čo sa týka štýlu jazdy,  môžeme rozdeliť do troch všeobecných kategórií. Je veľmi podstatné zosúladiť flex Vášho viazania s flexom snowboardových topánok. Nemá totiž zmysel mať tvrdé viazanie a mäkké topánky a naopak. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov pre Vašu jazdu je potrebné sa uistiť, že tvrdosť viazania sa zhoduje alebo je podobná ako tvrdosť Vašich topánok.

Tvrdosť viazania

Väčšina výrobcov udáva tvrdosť viazania v rozmedzí čísel 1-10, pričom 1 je najmäkšie a 10 je najtvrdšie. Všeobecne sa rozdeľujú viazania s jednotlivými indexmi nasledovne:  1-2 mäkké, 3-5 stredne tvrdé, 6-8 tvrdé a 9-10 veľmi tvrdé.  Toto rozdelenie sa však v konečnom dôsledku môže líšiť od viazania k viazaniu.

Freestyle a Snowpark

Viazanie v tejto kategórií ponúka mäkší flex, ktorý odpúšťa chyby a umožňuje jednoduchší dopad.  Po takomto viazaní siahnu jazdci, ktorí väčšinu času trávia v parkoch predvádzaním trikov.

All-Mountain

Tieto viazania majú väčšinou stredne tvrdý flex pre univerzálne využitie, či už na upravenej zjazdovke, v parkoch či v backcountry. Využijú ho jazdci, ktorí praktizujú z každého štýlu niečo.

Freeride

V tejto kategórií je všetko o  hlbokom prašane a rýchlosti v náročnom teréne. Tieto viazania sú tvrdšie kvôli lepšej odozve a kvôli lepšiemu prenosu  energie na snowboard.

Popruhy

Toe Cap Strap

Tento popruh obopína prednú časť topánky pre pohodlnú a stabilnú polohu. Tento popruh pomáha zladiť nohy pre lepšie umiestnenie v oblasti päty a v konečnom dôsledku poskytuje väčšiu odozvu doske.

Tradičný Toe Cap

Tento popruh je obvykle na lacnejších viazaniach a jednoducho drží Vašu topánku na svojom mieste.

Hybridný Toe Strap

Tento popruh sa používa v tradičnom štýle cez nohu, prípadne naklonený dopredu pre použitie ako toe cap popruh.

Ankle Strap

Bezpečne obaľuje miesto nad členkom. Tento popruh je väčší a bez neho by viazanie nefungovalo.

One Piece

Najbežnejší na viazaniach so zadným nástupom( rear entry) a detských viazaniach. Ide o jeden veľký popruh, ktorý zakrýva Vašu topánku sprava od členku k prstom.

Inserty na doske

Existujú štyri rôzne vzory dier(insertov) na skrutky, ktoré nájdete na konvenčných snowboardoch. Vzory zahŕňajú: 4×4, 2×4, Burton 3D a  Burton Channel.  Technológie 3D a Channel  sú špecifické pre  snowboardy Burton. 2×4 je len variácia vzoru 4×4 , ktorý dáva jazdcovi viac možností montáže viazania.

Vzory 2×4 a 4×4

2×4 a 4×4 majú spoločné vzory disku pre montáž na doskách, rozdiel je vertikálna vzdialenosť (cm) medzi otvormi pre skrutky.

Vzor 3D

Vzor 3D je kompatibilný s väčšinou insertov, ale možnosti postoja sú viac obmedzené.

Vzor Channel

Používa 2 lišty namiesto štandardných vložiek. Najlepšou možnosťou je zakúpiť si špeciálne EST viazanie od firmy Burton. Toto viazanie umožňuje mať extrémne blízke prepojenie jazdcových nôh so samotnou doskou pre zvýšenie dokonalého pocity z jazdy. Viazania EST ponúkajú omnoho viac možností postoja.

Začiatočníkom sa odporúča montovať viazanie vždy na prostrednom inserte. Časom si prednú alebo zadnú nohu môžu posunúť podľa štýlu jazdy a typu snowboardu. Freeridové dosky majú ťažisko posunuté dozadu, aby sa dali dobre robiť oblúky. Ťažisko sa dá ľahko zmeniť posunutím viazania na zadný alebo predný pár insertov.

Ako vybrať správnu veľkosť detského snowboardu

Zmerajte výšku a váhu Vášho dieťaťa.
Nájdite jeho výšku v grafe.
Porovnajte výšku so zodpovedajúcu dĺžkou snowboardu v pravom stĺpci.

Ak je výška Vášho dieťaťa  medzi dvoma uvedenými výškami, nájdite jeho váhu na grafe. Ak sú vzhľadom k ich výške ľahké, vyberte veľkosť snowboardu z dolnej časti zvolenej škály a ak sú vzhľadom na ich výšku ťažké, vyberte snowboard z hornej časti zvolenej škály.

Veľkostná tabuľka detských snowboardov

Dôvody, prečo vybrať detský snowboard kratší,  bližšie k hrudníku:

Ide o začiatočníka alebo opatrného jazdca.
Jeho hmotnosť je nižšia vzhľadom na jeho výšku.
Má rád  krátke, rýchle zákruty a málokedy jazdí rýchlo.

Dôvody, prečo vybrať detský snowboard dlhší, bližšie k nosu:

Dieťa jazdí rýchlo a agresívne.
Jeho váha je väčšia vzhľadom na jeho výšku.
Chcete kúpiť snowboard s priestorom k rastu. Deti rýchlo rastú, ale aj tak netreba kupovať snowboard príliš veľký, pretože sa tak obmedzí ich progres a budú mať väčší problém s ovládaním dosky.

Snowboardové Topánky

Pravdepodobne najdôležitejšia časť Vášej snowboardovej výstroje- snowboardové topánky Vám môžu zlepšiť alebo zničiť deň, strávený na svahu. Musia správne držať na nohách, byť pohodlné a musia byť kompatibilné s Vašim viazaním. Určite na nich nešetrite, do dobrých topánok sa oplatí investovať trochu viac peňazí. Zároveň netreba byť netrpezlivý, vybrať tie správne topánky, ktoré Vám ideálne sedia, vyžaduje niekedy pomerne dosť času.

Tuhosť Topánok (flex index)

Snowboardové topánky majú odlišné hodnotenie tvrdosti, od mäkkých až po tvrdé. Tvrdosť topánok je osobná preferencia, ale všeobecne sa dá povedať, že mäkké topánky sú vhodné pre začínajúcich a parkových jazdcov. Tvrdšie topánky naopak obľubujú all-mountainoví, či freeridoví jazdci.
Väčšina výrobcov udáva tvrdosť viazania v rozmedzí čísel 1-10, pričom 1 je najmäkšie a 10 je najtvrdšie. Všeobecne sa rozdeľujú viazania s jednotlivými indexmi nasledovne:  1-2 mäkké, 3-5 stredne tvrdé, 6-8 tvrdé a 9-10 veľmi tvrdé.  Toto rozdelenie sa však v konečnom dôsledku môže líšiť od viazania k viazaniu.

Vložky

Snowboardová vložka( liner) je vnútorná topánka a je najčastejšie vyrobená z ľahkého, tvarovateľného materiálu, označeného ako EVA (ethylenvinylacetát). Vložka je dôležitou súčasťou každej topánky, pretože poskytuje tlmenie, stabilitu a udržuje nohu v teple a suchu. Tieto aspekty sú nevyhnutne potrebné pre zaistenie pohodlia a komfortu počas celodenného jazdenia. Niektoré vložky sú vyberateľné, zatiaľ čo iné sú natrvalo pripevnené k topánke. Vyberateľné vložky možno vybrať a urýchliť tak ich usušenie, keď sú mokré.

Stock Liners

poskytujú základný stupeň stability, aj použitej výplne a postupom času sa prispôsobia tvaru Vašej nohy.

Tvarovateľné Vložky

sú o stupeň vyššie ako predchádzajúce vložky, čo sa týka ceny aj použitých materiálov. Sú navrhnuté tak, aby sa časom vytvarovali do tvaru Vašej nohy pomocou telesného tepla.

Tepelne Tvarovateľné Vložky

najvyššia rada vložiek, vyrobených z peny, ktorá sa vytvaruje na základe tepelného pôsobenia a následne si daný tvar aj uchová. Táto vložka je najprv nahriata špeciálnym prístrojom, potom si ju nasadíte na nohu a vytvaruje sa presne podľa tvaru Vašej nohy.

Šnurovanie

Pri snowboardových topánkach poznáme 3 základné typy šnurovania: tradičné, quick pull a s BOA systémom.

Tradičné Šnurovanie

Tradičné šnurovanie je rokmi odskúšaný a najviac využívaný druh šnurovania na snowboardových topánkach. Utiahnutím topánky ručne poskytujú najviac prispôsobiteľný fit spomedzi všetkých druhov šnurovania. Hoci je toto šnurovanie veľmi jednoduché, v tuhej zime môže byť často problém šnúrky uvoľniť rukou. Na druhej strane, výhodou je jednoduchá a lacná výmena šnúrok v prípade ich roztrhnutia.

Quick Pull Šnurovanie

Rýchlejšie než tradičné šnurovanie. Veľa typov týchto šnurovaní umožňuje stiahnuť členok a prednú časť nohy nezávisle od seba- nazýva sa to zonálne šnurovanie. Tento typ šnurovanie je rýchly, jednoduchý a možno ho utiahnuť aj v rukaviciach. Existuje mnoho rôznych typov quick-pull šnurovacích systémov, ktoré sa líšia od jednotlivých výrobcov.

Boa Lacing System

Topánka sa uťahuje pomocou kovového lanka, ktoré sa navíja na disk, ktorým jazdec otáča. Disk si lanko do istej miery navíja sám a je umiestnený v hornej časti jazyku topánky. Ovládanie je možné vykonávať pomocou jednej ruky a takisto aj v rukaviciach. Boa systémy sa môžu vyskytovať aj s dvomi, prípadne s tromi navíjacími diskami.

Boa Coiler

má jeden centrálny disk na jazyku topánky.

Double Boa

2 disky sa nachádzajú po stranách topánky  pre utiahnutie hornej a dolnej  časti topánky.

Triple Boa

má 2 externé disky na stiahnutie hornej a dolnej časti topánky a tretí disk pre nastavenie vložky.

Hybridné Šnurovacie Systémy

Hybridné systémy kombinujú dva z troch vyššie uvedených systémov do jedného celku, často s kombináciou tradičného alebo quick-pull šnurovania pre vložku a Boa systému pre vonkajšiu topánku.

Ako si vybrať správne lyžiarske/ snowboardové okuliare?

Okuliare musia dobre sadnúť

Dôležité na lyžiarskych okuliaroch je hlavne, ako vám padnú: Rám musí byť rovnomerne rozložený na tvári a nemal by vás nikde tlačiť, najmä nie na nose! Okuliare totiž budú vplývať na dýchanie, akékoľvek obmedzenie má preto nepríjemný pocit pri dlhom nosení.

Kvalita je top

Dôležitá je samozrejme aj kvalita. Pri kúpe okuliarov by ste mali vychádzať z nasledovných bodov:

+ UV Ochrana

Je veľmi dôležitá najmä na horách! Okrem UVA, UVB a UVC, by dobré lyžiarske okuliare mali mať aj zložku, ktorá tlmí modrú časť farebného spektra.

+ Pevnosť

rámu a odolnosť zorníkov proti nárazu: Rám zorníkov by mal poskytovať dostatočnú ochranu očí pred neočakávanými prekážkami, ktoré vám prídu do cesty, zorníky by nemali prasknúť a mali by byť v rámu dobre uchytené.

+ Odvetrávanie

a ochrana proti zahmlievaniu zorníkov: antifog – povlak zorníkov, ktorý zabezpečuje jasný a vynikajúci výhľad, spolu so správnym odvetrávaním, ktoré by ste mali vyberať v prvom rade podľa toho, ako veľa sa zvyčajne pri lyžovaní potíte. Vetracie otvory by mali zabezpečovať dobré odvetrávanie bez toho, aby ste pociťovali príliš veľký „prievan“. Umiestnenie ventilačných otvorov je tiež veľmi doležité.

+ Zorné Pole

Dobrý výhľad hrá pri lyžovačke jednoznačne rozhodujúcu úlohu! Pri výbere lyžiarskych okuliarov by ste mali vyskúšať viacero typov, aby ste získali predstavu o tom, ktoré vám poskytujú ten najlepší výhľad.

Kompatibilita s prilbou

Ďalší dôležitý faktor, na ktorý by ste sa mali zamerať, je kompatibilita s prilbou – rám musí k prilbe pasovať, medzi okuliarmi a prilbou by nemal byť príliš veľký priestor, a okuliare by vám mali stále držať rovnomerne na tvári. Bočné silikonové pruženky by mali brániť pošmýknutiu okuliarov. V ideálnom prípade by ste mali kupovať lyžiarske okuliare spolu s prilbou (alebo naopak). V optimálnom prípade si svoju prilbu zoberiete so sebou, keď pôjdete vyberať okuliare, aby ste mali istotu, že si tieto dva dôležité prvky vašej výstroje budú rozumieť.

Lyžiarske okuliare pre tých, ktorí majú okuliare

V súčasnosti už sa samozrejme dajú kúpiť aj lyžiarske okuliare prispôsobené pre ľudí s dioptrickými okuliarmi. Tí potom môžu mať naraz obidvoje. Tento typ lyžiarskych okuliarov je o čosi väčší a zväčša v ich rámu a v pene nájdete bočné drážky, do ktorých postrannice dioptrických okuliarov dobre zapadnú.